Egyetlen száma jelent meg az Örömnek 1987 szeptemberében, a vajdasági Csókán Csipak József szerkesztésében, A4-es oldalakat összetűzve, 30 fekete-fehér lapon. Az egyedi előállítás miatt(?) elég drágán, Magyarországra 55 forint (plusz 25 forintnyi postaköltség) fejében küldte, Jugoszláviában 750 dinárért lehetett megvásárolni. Összehasonlításképpen: az állami nyomdában, nagy példányszámban, színes fotókkal megjelenő Képes Ifjúság egy száma ekkor 8 forintba került. Információim szerint az Öröm összesen kb. 50 példányban látott napvilágot, így igazi ritkaságnak tekinthető. A szerkesztői előszó már tél elejére ígérte a következő, rövidebb számot, ám nem készült több. Csipcsi később csatlakozott a topolyai Kétballábas Bakancs (1990-1991) és a Légyló Mindigáig (1991-1992) készítőihez.
Érdekessége az Örömnek, hogy magyar és szerb/horvát nyelvű cikkeket, interjúkat, dalszövegeket egyaránt tartalmaz, illetve például a Trottel-tag Rupaszov Tamással való beszélgetés végén az alábbi, fordítói megjegyzés található: „Ez az interjú megjelent a Dvadeset 4 Casa no.16/Corpus Delicti no.7-ben is, természetesen szerbhorvát nyelven.” (17.p.) Az említett, két szerkesztő által közösen készített – de saját újságuk számozását és címét feltüntető – split ajánlója rögtön az Öröm második oldalán megtalálható, egy Delirium című hardcore fanzin bemutatója mellett. Ezek és a lapban hátrébb ismertetett rajongói újságok Csipak Józseftől is megvásárolhatók voltak, de természetesen kiadóik jugoszláv postacíme szintén szerepelt, közvetlenül hozzájuk is fordulhattak az érdeklődők.
Kilenc amerikai, négy angol, két kanadai, két nyugat-német és egy ausztrál fanzin elérhetősége – tartalmi ismertető nélkül – található meg a tizenharmadik oldalon. A pulai hardcore színtér ismertetésére a Memento Mori fanzin szerkesztője kapott felkérést, s külön oldalt kapott az Istočna Fronta fanzin (negyedik száma).
Hogy mennyire főként a jugoszláv kiadványokból lehetett tájékozódni a magyar alternatív lapokról, jól példázza, mikor Rupaszov megemlíti Rácz Mihály első lapját, a Mély Vágást is: „Egy mozgalomhoz hozzátartozna: újságok, kiadók … nos ez itt [Magyarországon – K.L.] tilos és igen kemény büntetéseket lehet érte kapni. Most indult egy „MÉLY VÁGÁS” nevű fanzine (Debrecen) nagyon kis példányban, és mi vagyunk gyakorlatilag az egyetlen kazettakiadó.” (16.p.) Mis 67 szignóval az akkor húszéves Rácz debreceni zenekarát, a Hideg Roncsot be is mutatta az Örömben.
Minden cikk mögött képek találhatók a háttérben, azokra ragasztották rá az írógéppel vagy kézírással írt szövegeket, majd utána fénymásolták a kész oldalakat. A Polska Malca-interjú (14.p.) hátterében Orwell 1984 című regényéből olvasható egy részlet. Gyakorta a cikkek szövege is felszabdalt, az egyes bekezdések, részek szándékosan hanyagul csúsztatva, néha szétszórva találhatók az oldalon.
Tartalom
Kizárt Dolog, KBO!, Biztonsági Tanács, Polska Malca, Trottel, Ujetniki Svobode, Incest, Napred u Prolost, Gusztus, Leukémia, Hideg roncs ; Istočna Fronta fanzine
Csipcsi kedvencei a Képes Ifjúság 1986. április 23-án megjelent számában:
„Megérkeztek az »első fecskék«!!! Vagyis az első magyar nyelvű fanzinek. Az egyik a debreceni MÉLYVÁGÁS, melyet Mis-67 szerkeszt, a másik pedig a csókai ÖRÖM, melyet Csipi, azaz Csipak József csinál. Az ÖRÖM első száma 1000 dinárba kerül, Magyarországon pedig 80 forintba. Megrendelhető: Csipak József, Petőfi Sándor utca 18/A 23320 Csóka, Yugoslavia.” (Koko press, Képes Ifjúság, 1987/1845. (szept. 30.), 24.p.)
A lap kölcsönadásáért köszönet Lévay Tamásnak!
Utolsó kommentek